Vytlačiť

PIGMENTOVÉ ŠKVRNY

Odstraňovanie pigmentových fľakov (hyperpigmentácií) pomocou IPL patrí medzi veľmi moderné metódy. Prístroj pracuje na princípe prevodu intenzívneho svetla na tepelnú energiu. Intenzívny svetelný impulz sa absorbuje v koži obsahujúcej farbivo a vďaka vzniknutej tepelnej energii dôjde k zničeniu škvŕn. IPL pôsobí najlepšie pokiaľ je pigment uložený vo vrchných kožných vrstvách.

 

Počas celého ošetrenia prebieha chladenie hlavice prístroja a  tým je ošetrované miesto na koži po celej svojej ploche pred každým impulzom ochladzované, čo znižuje bolestivosť.

Následne po ošetrení pulzným svetlom pigmentové škvrny stmavnú, prípadne sa zafarbia do šedo-hneda. Výskyt mierneho začervenania na okrajoch je normálne, rovnako tak možno pozorovať vytvorenie hnedého povlaku. IPL odstraňovanie škvŕn nebráni v bezproblémovom výkone pracovných činností aj činností vo voľnom čase.

V závislosti od typu pokožky a nastavených parametrov môže ošetrené miesto sčervenieť, príležitostne - najmä u cievnych poškodení - môže aj ľahko opuchnúť. Tieto príznaky zvyčajne rýchlo miznú. Prípadné vedľajšie účinky zmierňuje chladenie postihnutého miesta na koži. Príčinou popísaných problémov je takmer vždy skutočnosť, že postihnuté miesto bolo pred ošetrením alebo po ošetrení vystavené slnečným lúčom alebo pôsobeniu solária bez zodpovedajúcej vysokej ochrany.

Asi po ôsmich až štrnástich dňoch sú z kože vypudené pigmentované kožné bunky a škvrna začína blednúť.  Ďalšie ošetrenie možno vykonať v odstupe 3-4 týždne.

Príčinu pigmentových škvŕn a to najmä stareckých škvŕn je potrebné hľadať v zaťažení kože v dôsledku slnečného žiarenia, a to väčšinou dlhé roky predtým. Preto sa na ošetrenom mieste môžu nové škvrny objaviť znova.

Nutnosť opakovať ošetrenie je individuálne, odporúča sa jedno až štyri ošetrenia, medzi ktorými by mala byť pauza minimálne 14 dní.

Výhody odstránenia pigmentových škvŕn metódou IPL
:
takmer bezbolestný zákrok 
rýchle odstránenie 
zákrok trvá iba 10 minút 
prvé výsledky sú vidieť už po 10 dňoch 
nie je nutná žiadna rekonvalescencia


Obmedzenia/Kontraindikácie :

mesiac pred a po ošetrení sa nedoporučuje navštevovať solárium alebo opaľovať sa 
príliš tmavý typ pokožky 
žltačka 
u ľudí, ktorým sa tvoria hypertrofické a keloidné jazvy 
v prípadoch aktívneho alebo častého výskytu herpetickej infekcie v ošetrovanej oblasti 
6 mesiacov po celkovom používaní prírodných alebo syntetických derivátov vitamínu A, retinoidov (ISOTRETINOIN, ROACCUTAN – používaný na liečbu akné) 
v prípade lokálneho používania retinoidov (RETIN A), alebo bieliacich prípravkov: hydrochinon (vysadiť min. 2 týždne pred zákrokom) 
niekoľko mesiacov pred zákrokom sa taktiež neodporúča brať prípravky s vysokým obsahom beta karoténu 
miesta ošetrené botoxom, tetovanie 
poškodená alebo zapálená pokožka, plesňové ochorenia, kožné ochorenie, kožný melanóm, chemoterapia, epilepsia, srdcová nedostatočnosť, poruchy obehu krvi, horúčka 
počas tehotenstva a dojčenia zákrok nedoporučujeme

Facebook